Vaihe 1: käyttäjälähtöisesti muotoiltu OmaHäme-asiointipalvelu
Asiakkuus käynnistyi vuonna 2022, kun Digia aloitti yhteistyön Istekki Oy:n kanssa Kanta-Hämeen Hyvinvointialueen sosiaali- ja terveyspalvelut yhdistävän sähköisen asiointipalvelun kehittämisessä.
Osana Digiaa toimivan Avalonin asiantuntijat olivat mukana kehitystiimissä ja hyödynsivät palvelumuotoilua asiointipalvelun konseptoinnissa ja käyttäjälähtöisyyden varmistamisessa. Asiointipalvelu koostuu verkkosivustosta ja mobiiliapplikaatiosta, joiden käyttökokemuksen suunnittelu oli niin ikään Avalonin vastuulla. Teknisestä kehitystyöstä vastasivat asiantuntijat muista Digian yksiköistä.
Kehityshankkeen tavoitteena oli asiointipalvelun asiakaslähtöisyys ja paras mahdollinen käytettävyys, joten ratkaisua kehitettiin tiiviissä yhteistyössä loppukäyttäjien ja terveydenhoitoalan ammattilaisten kanssa.
Kanta-Hämeen Hyvinvointialueelle oli erityisen tärkeä, että asiointipalvelu skaalautuu myös tuleviin kehitystarpeisiin. Palvelukehityksessä noudatetaan tiekarttaa, jonka mukaan uusia ominaisuuksia ja komponentteja lisätään ketterästi osaksi kokonaisuutta.
Vaihe 2: Asiointipalvelun mobiilisovelluksen lanseeraus
Kun asiointipalvelun kehitystyöt saatiin loppusuoralle, Kanta-Hämeen Hyvinvointialue alkoi pohtia, kuinka mobiilisovellus saadaan tehokkaasti kuntalaisten käyttöön. Apu löytyi läheltä, sillä Avalonilla on 30 vuoden kokemus asiakaskeskeisestä markkinoinnista ja viestinnästä.
Avalonin markkinoinnin asiantuntijat laativat lanseeraussuunnitelman ja yhtenäisen, tunnistettavan sekä viesteiltään linjakkaan kampanjakonseptin. Avalonilaiset tuottivat myös tarvittavat mainosmateriaalit ja huolehtivat niiden jakelusta eri kanaviin.
Kampanjaan sisältyi ulkomainontaa sekä digimainoksia paikallislehtien verkkojulkaisuissa, Googlessa ja TikTokissa. Lisäksi Avalon suunnitteli visuaaliset materiaalit META-mainoksiin ja sairaalan diginäytöille sekä tuotti sisältöä kampanjasivustolle ja muihin materiaaleihin.
Mainonnalla saavutettiin valtavasti näkyvyyttä ja tehtiin asiointipalvelu tunnetuksi tavoitekohderyhmien keskuudessa sekä kasvatettiin sovelluksen latausmääriä merkittävästi.
Vaihe 3: Digimarkkinoinnin ja sisällöntuotannon kumppanuus sekä CRM-uudistus
Onnistuneen laseerauksen jälkeen Kanta-Hämeen Hyvinvointialue halusi kasvattaa yhteistyötä Avalonin kanssa. Kumppanuus jatkuu tiiviinä markkinoinnin suunnittelun ja materiaalituotannon sekä Google-mainonnan osalta.
Samaan aikaan Kanta-Hämeen Hyvinvointialueella on käynnistynyt CRM-järjestelmän uudistushanke. Myös tässä hankkeessa Avalonin palvelumuotoilun ja käyttöliittymäsuunnittelun asiantuntijat ovat huolehtimassa, että järjestelmä toteutetaan käyttäjälähtöisesti.
Yhteistyö Avalonin ja Digian asiantuntijoiden kesken on saumatonta, minkä ansiosta Kanta-Hämeen Hyvinvointialue saa sujuvasti laadukasta asiantuntijapalvelua erilaisiin kehitystarpeisiinsa.